About Me

My photo
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание на телевизия Bulgaria On Air, телевизия Канал 3 и агенция БГНЕС. Бил съм и кореспондент на национални медии от Лондон. Ресори: енергетика, инфраструктура и транспорт. От 2020 година живея в Белгия. Работя и специализирам в логистична компания. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, „зелената енергия“, съпътстващата инфраструктура, ВЕИ и тенденциите в секторите. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

Wednesday 26 June 2024

Енергийните гиганти няма да се откажат лесно от природния газ

Плановете за преход на 5 големи европейски производители на електроенергия, включват значителни инвестиции във възобновяеми енергийни източници, но не и достатъчно бързо да се спрат изкопаемите горива, заявиха в становище коалиция от браншови асоциации Beyond Fossil Fuels.


Според, разпространен от тях анализ на документи на италианските енергийни компании Enel, френската Engie, чешката EPH, испанската Iberdrola и норвежката Statkraft, "не планират постепенно да прекратят производството на електроенергия от от природен газ до 2035 г. както се препоръчва от Международната агенция по енергетика и Междуправителствената експертна група по изменение на климата (IPCC)", се казва в доклад на базираната в Берлин коалиция.

Трите енергийни гиганта Enel, Engie и EPH "остават важни разработчици на електроцентрали, работещи с природен газ", добавя документът, който обръща внимание на проекти, базирани на използването на водород и биометан (газ от органични отпадъци).

Последните все още са "незрели или неработещи в търговски мащаб", според тази група, представляваща около 60 европейски граждански организации, включително WWF и Reclaim Finance.

Френската енергийна компания Engie например планира да удвои капацитета си за възобновяема енергия от 42 GW през 2023 г. на 80 GW през 2030 г., така че да представлява 58% от енергийния й микс, и да засили капацитета си за съхранение. Но групата планира да похарчи между 1 и 2 милиарда евро за нови газови топлоелектрически централи и 1 милиард евро за газова инфраструктура до 2026 г., се отбелязва в доклада.

Engie участва също в добиване на газ от фракинг в Съединените щати, които продължават до след 2040 г., се отбелязва още в документа.

Взети като цяло, плановете за преход на EPH, Enel и Engie "не ни позволяват да предвидим бързо излизане от изкопаемите горива", каза Пиер-Ален Себрехт, активист в Reclaim Finance, цитиран в изявление.

"Техният ангажимент за разработване на нови газови електроцентрали ще блокира бъдещите емисии и ще попречи на способността на Европа да постигне своите климатични цели", добави той, подчертавайки, че "това също подкопава изпълнението на ангажиментите за въглеродна неутралност на участниците, които ги подкрепят финансово".

Дори и да не се ангажират да се откажат от изкопаемите горива до 2035 г., Iberdrola и Statkraft "показват, че е възможен съгласуван план за преход към устойчива електроенергийна система (вятърна, слънчева, съхранение и мрежи)", се подчертава още в доклада.

No comments:

Post a Comment