Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

сряда, 24 юли 2024 г.

Люксембург планира над 240 млн.евро в проекти за пълно откъсване от руските горива

Люксембург планира да вложи на 240 млн. евро в проекти, с които напълно да постигнат независимост от руските горива. Средствата са получили одобрени от Европейската комисия, след като първоначално тя е върнала за преработване глава REPowerEU от Плана за възстановяване.

Снимка: Аудиовизуална служба на ЕК

Според разпространена информация от ЕК, планът на Люксембург е да вложи безвъзмездните средства в 10 ключови реформи и 13 инвестиционни проекта за срок до 2030 година.

Тези мерки са насочени към внедряването на енергия от ВЕИ,  повишаване на енергийната ефективност и устойчивия транспорт,  въвеждане на национална система за биогаз, увеличаване на производството и внедряването на устойчив биометан. 

Друга част от инвестициите ще отидат по схеми за ускоряване на екологичния преход като: обновяване и строителство на жилища, закупуване на автомобили с нулеви емисии, микробуси, мотопеди и велосипеди и фотоволтаични електроцентрали за собствено потребление в предприятията.

Преразгледаният план предвижда 37,5% от общия размер на средствата да са за подкрепа на цифровия преход на страната. 

Планът на Люксембург обхваща мерки за цифровизиране на публичната администрация и здравната система, както и свръхсигурна комуникационна инфраструктура, основана на квантови технологии. 

Следващата стъпка след оценката на Комисията е одобрението от Съвета.