Всичко за мен

Моята снимка
Казвам се Апостол Апостолов и съм икономически журналист повече от 20 години. Работил съм за Деловия портал Econ.bg, електронното издание както и негов кореспондент от Лондон. Работил съм за телевизиите Bulgaria On Air и Канал 3, както и агенция БГНЕС. В момента съм кореспондент за специализирния портал 3E News. От 2020 година живея в Белгия. Блогът ми развивам от началото на 2012 година с теми в енергетиката, инфраструктура, ВЕИ. Интерес за мен представлява политиките в района на БЕНЕЛЮКС. .................... Ik ben Apostol en ik ben geboren in Bulgarije. Ik woonde vroeger in Sofia, maar nu woon ik in Hasselt. In Bulgarije was ik vroeger leraar Bulgaars en was ik ook journalist. Ik heb interesse voor energie en politiek.

сряда, 24 юли 2024 г.

Румъния очаква да е пълноправен член на Шенген до 1 година

Румъния е в по-добра позиция в сравнение с година по-рано по пътя си към пълното присъединяване в Шенгенското пространство, казва вътрешният министър на страната Каталин Предою по време на неформално заседание на министрите от общността в Унгария.

Picture: ziarulargesul.ro

"Ние сме в по-добра позиция от миналата година, защото бяхме държава, която не е членка, а сега сме член на Шенген. Да, вярно е, само с две от три граници, но все още сме вътре в границите на пространството", каза Предою.

Според него не е прецедент страна-членка да забави значително пълната си интеграция след частично влизане. Запитан кога очаква пълно присъединяване, Предою предложи едногодишен период като правдоподобно очакване.

"Няма прецеденти за подобни забавяния. Румъния не е първата държава, която влиза в Шенген поетапно. Дори Австрия преживя подобно поетапно влизане", обясни той, подчертавайки, че процесът е необратим, след като една държава е частично интегрирана.

Предою обаче отбеляза също, че настоящата политическа ситуация е по-сложна от миналата година, с предстоящото формиране на Европейската комисия и избори в различни европейски държави, включително Румъния. Тези фактори, според министъра, допринасят за динамичния характер на процеса на присъединяване.

"Политическите въпроси и дебатите за позициониране продължават в много страни. Например Нидерландия наскоро проведе избори и сформира ново правителство, което ще повлияе на позицията й по различни досиета. Този контекст добавя няколко променливи към процеса на присъединяване," добави Предою.

Припомням, че именно Нидерландия беше една от страните, които години наред се противопоставяше и блокираше членството на България и Румъния. Като основна причина правителствата на Марк Рюте изтъкваха слабият контрол по границите на двете страни.

Едва в края на миналата година, бившият вече нидерландски премиер заяви, че България е постигнала видим напредък по критериите за присъединяване към Шенгенското пространство. И Нидерландия трябвало да отчете това, „Така че трябва да бъдем справедливи. Иначе просто би било глупаво“, признава Рюте през декември 2023,  по време на срещата на върха на ЕС в Брюксел.

И ако за България имаше критики, в края на миналата година Нидерландия погледна благосклонно към, че Румъния и заяви, че е готова за Шенген, но ще трябва да изчака, докато съседна България също получи „зелена светлина“. „Това е малко срамно, призна тогава държавният секретар Ерик ван дер Бург.

И още един факт, който показва че Хага гледа по-благосклонно към северните ни съседи. Самата новина за частичното приемане на двете страни официално дойде именно от посолството на Нидерландия в Букурещ и беше мълниеносно разнесена из кулоарите на Европейската комисия. „Поздравяваме и двете държави за добре свършената работа“, се казва в писмото.